Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

Online rezervácia leteniek

[Folder]


Dospelý
16+
Mládežník
12 - 15 r.
Dieťa
2 - 11 r.
Kojenec
0-23mes

Podobné články

Doprava v Hongkongu
Pridané dňa: | 3456 prečítaní
Doprava v Sydney
Pridané dňa: | 3769 prečítaní
Doprava v Kodani
Pridané dňa: | 5975 prečítaní
Doprava v Helsinkách
Pridané dňa: | 4215 prečítaní
Doprava v Štokholme
Pridané dňa: | 5393 prečítaní
Archív správ

Aktuality

[Horúca Ibiza aj na jeseň za perfektné ceny od 70 EUR!]
05.09.2018
Horúca Ibiza aj na jeseň za perfektné ceny od 70 EUR!

Nová linka leteckej spoločnosti Laudamotion ponúka aj v jesenných termínoch veľmi lacný spôsob, ako si predĺžiť leto.

viac
[Otváracie hodiny počas veľkonočných sviatkov]
21.03.2018
Otváracie hodiny počas veľkonočných sviatkov

Chcete vedieť, kedy nás zastihnete v období veľkonočných sviatkov?

 

 

 

viac
[Z Bratislavy do Turecka novou linkou]
16.03.2018
Z Bratislavy do Turecka novou linkou

Z Bratislavy budú môcť Slováci lietať už aj do Turecka. Spoločnosť Ryanair otvára ďalšiu novú linku. 

 

 

 

viac
[Wizzair prekvapuje! Má 9 nových liniek!]
02.03.2018
Wizzair prekvapuje! Má 9 nových liniek!

Dobré správy! Pribudne 9 nových liniek do zaujímavých destinácií v Európe!

 

 

 

viac
[Ruší sa spojenie z Bratislavy do Berlína]
18.01.2018
Ruší sa spojenie z Bratislavy do Berlína

Letecké spojenie z Bratislavy do Berlína bude tento rok ukončené. 

 

 

 

viac

Doprava v Paríži

dsc05836.jpg

V Paríži takmer vždy natrafíte na dopravnú  špičku, preto sa ako vhodný spôsob dopravy uvádza metro. Avšak Paríž patrí k mestám s najlepšou dopravnou sieťou na svete. Možno využívať aj mestské autobusy a vlaky RER. Cestovné lístky treba kupovať pred nástupom do dopravného prostriedku.  Pri návšteve Paríža je vhodné využívať zľavové karty ako Formula 1, Paris Visite, Carte Orange a iné.

Formula 1 – platí 24 hodín v priebehu ktorých je možné bez obmedzenia cestovať všetkými prostriedkami mestskej dopravy (RATP). V metre sa použi ako bežná čipová karta, v autobuse sa len ukazuje vodičovi.

Paris Visite - má platnosť 3 alebo 5 dní, existujú dva varianty – Paríž a predmestie 1 – 3 zóny; Paríž a blízke okolie 1 – 4 zóny. Ďalej funguje tak ako Formula 1. Paris Visite poskytuje aj ďalšie zľavy napr. zľavu na prehliadku Kanála sv. Martina loďou spoločnosti Canauxrama, zľava na vstup do múzea Grévin, zľava na prenájom bicyklov a ďalšie zľavy.

Na mestskú dopravu existujú aj iné zľavové karty, ktoré síce nie sú prvotne určené pre turistov, ale turista ich takisto môže využívať. Taká je napr. Carte orange s mesačným alebo týždenným kupónom; týždenný lístok stojí 16 EUR (1 - 2 zóna) a 21,60 EUR (1 – 4 zóna). Túto kartu možno dostať v 50-tich staniciach metra, siedmich hlavných železničných staniciach a v niektorých bankách. S týmto lístkom možno cestovať autobusom, metrom, vlakovou dopravou RER, prímestskými vlakmi SNDF a niektorými predmestskými autobusmi RATP v čase jeho platnosti (teda týždeň či mesiac).

Deti do 4 rokov cestujú parížskym metrom a autobusmi zdarma. Deti vo veku 4 – 12 rokov platia polovičné cestovné.

V prípade záujmu o zľavové karty treba kliknúť na uvedený link. CK MALKO POLO, s.r.o. prevádzkovateľ portálu letenky.sk nezabezpečuje uvedené služby. 

 

Autobusy

V autobusoch platia tie isté cestovné lístky ako v metre. Autobusové linky sú rozdelené na zóny. Zóna 1 – 2 platí pre samotný Paríž a zóny 2 – 6 pre predmestia. Pre dve zóny postačuje jeden lístok, pre viac ako dve zóny sú potrebné lístky dva. Cestovné poriadky autobusov nájdete na zastávkach. O pomoc či radu možno požiadať aj samotného vodiča autobusu. Pred vystúpením treba dať vodičovi znamenie. Existujú aj špeciálne autobusové linky, napr.:

 

  • Balabus – je mestský autobus označený ako Bb. Jazdí od polovice apríla do konca septembra. Možno z neho vidieť Grand Arche de la Défensé a Gare de Lyon.
  • Les Cars Rouges sú červené dvojposchodové autobusy podobné londýnskym. Tieto autobusy stoja na 9-tich zastávkach pri hlavných turistických atrakciách, lístok stojíé 22 EUR (dá sa kúpiť v autobuse, či turistickom informačnom centre). „Výlet“ týmito autobusmi trvá cca 2 hod. 15 min.
  • L´Open Tour – tzv. hop-on hop-off buses, jazdia denne po celý rok. Jazdia okolo hlavných turistických atrakcií. Jedno a dvojdenné pasy stoja 24 EUR a 27 EUR. Kúpite ich v turistických agentúrach, RATP úradoch a niektorých hoteloch a cestovných kanceláriách.
  • Minibus Tours – poskytuje exkurzie minibusmi, ktoré majú prístup aj k miestam, kam sa autobusy nedostanú.
  • Noctambus – je 10 autobusových liniek, ktoré zaisťujú nočné spojenie stredu Paríža a jeho okrajových štvrtí. Jeho linky A, B, C, D, E, F, G, H, J a R premávajú v čase od 01,30 – 05,30 hod. Vychádzajú z námesti a Chátelet-Avenue Victoria.
  • Montmartrebus – spája Place Pigallc – baziliku Sacré Coeur – radnicu 18. obvodu.
  • Integrare – je zvlášna autobusová linka, ktorá spája jednotlivé parížske nádražia.

 

Bicykle

Po Paríži sa môžete pohybovať aj na bicykli. Cyklistické trasy po meste nájdete na rôznych cyklistických mapách a sprievodcoch. V Paríži sú obľúbené výlety pozdĺž Seiny v nedeľu, premávka áut je tu od 10,00 do 16,00 uzavretá. V Paríži sa organizujú aj rôzne celodenné cyklistické túry po historických pamiatkach. Takže cyklistov určite poteší aj takýto nezvyčajný „okruh“ Parížom.

 

Metro

Metro v Paríži premáva od roku 1900. V súčasnosti sa ním môžete odviezť v čase od 5,00 do 00,30. Má 13 liniek a dve krátke spojky, premáva hlavne v podzemných tuneloch a celkovo má dĺžku 199 km a 367 staníc. Možno využiť linky expresnej prímestskej doprav (RER), ktorá meria 120 km a ktoré premávajú od 5,00 do 24,00. V metre a pri prestupovaní sa vďaka početným mapkám a plánom zorientujete rýchlo. Ak potrebujete prestúpiť na inú trasu, treba sledovať svetelné tabule Correspondance. Plánky metra vám bezplatne dajú na väčších a konečných staniciach a v dispečingoch RATP, či na riaditeľstve RATP. Zaujímavosťou je, že v spojovacích chodbách môžete natrafiť na hudobníkov, ktorí tu majú pridelené svoje miesto.

 

RER

Je expresná regionálna sieť, ktorá tvorí systém rýchlovlakov, ktoré spájajú Paríž so vzdialeným aj blízkym okolím. RER sú, ako sme už skôr spomínali, napojené na metro. RER možno využiť pri cestovaní po Paríži ale i na vzdialenejšie miesta. Pod námestím Châtelet bolo vybudované veľké podzemné nádražie, na ktorom je možné prestupovať na linky RER A a B, a tiež na linky metra. RER spája Paríž s blízkymi aj vzdialenejšími predmestiami. Niektoré parížske „predmestia“ sú vzdialené aj vyše 20 kilometrov.

 

Auto

Doprava v Paríži je veľmi hustá, preto je jazdiť po Paríži náročné a podobne je to aj s parkovaním. Pri turistických atrakciách je parkovanie takmer nemožné. Autom je vhodné prepravovať sa skôr do pamiatok a atrakcií, ktoré sú vzdialené od centra Paríža.

 

Lodná doprava

Do centra mesta sa môžete dostať aj loďou po Seine, tento spôsob je síce lacný, ale pomalý. Lístok kúpiť buď na jeden alebo tri dni. Okružná plavba začína pri Eiffelovej veži, pokračuje pred Louvrom, Notre Dame, botanickou záhradou a vracia sa opačnou stranou pri Museé D´orsay. Odporúčame najmä nočnú plavbu po Seine, ktorá je skutočným romantickým zážitkom.

 

Taxíky

Taxíkov sa po Paríži nepohybuje toľko, aby ste ich bez dlhého čakania zastavili priamo na ulici. Preto sa odporúča objednať si ich telefonicky. V noci sa cesta taxíkom oplatí, pretože premávka nie je až taká hustá. Ak je taxík voľný, svieti nabielo.Prepitné je už v cene, ak máte batožinu, tak sa pripočítava k cene.

 

Uvedené informácie majú len informatívny charakter a boli platné v čase písania článku. CK MALKO POLO, s.r.o. prevádzkovateľ portálu letenky.sk neručí za ich správnosť a aktuálnosť.
 

Vyberte si lacné letenky do Paríža:


Špeciálna ponuka

Kam Odkiaľ Cesta Spoločnosť Konečná cena s taxami
Paríž Bratislava [obojsmerná letenka] RyanAir 28,-  Výber dátumov
Ceny sú konečné, zahŕňajú letenku, taxy a poplatok za vystavenie.

« späť

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent