Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Do Paríža na vlastnú päsť

24.03.2015
« späť
pariz-2-adrika-foto.jpg

Naša klientka Denisa nám poslala článok o jej ceste do Paríža s nami. Dozviete sa v ňom, ako sa dostať z letiska Beavuais do centra Paríža, ako sa nedostať do problémov s pracovníkmi na letisku, kde sa ubytovať, kde sa stravovať a aj to, že Paríž nemusí byť drahou záležitosťou.

Do Paríža som sa rozhodla cestovať na vlastnú päsť, pretože ponuka cestovných kancelárií mi nevyhovovala. A to kvôli:

- ceste autobusom,

- ponuke zvyčajne len na tri dni, čo je krátko,

- ubytovaniu v hoteli,

- cestovné kancelárie ponúkajú v cene  „Paris City Passport – Paris Pass“, o ktorý som záujem nemala, ale chcela som „Museé Pass“.

VÝHODY JEDNOTLIVÝCH PASSOV (ZĽAVOVÝCH KARIET)

„Paris City Passport – Paris Pass“
Ponúka okružnú cestu autobusom, výlet loďou, návštevu vybraných múzeí, Napoleonov hrob, Eiffelovku.
Keďže sme v Paríži už boli a toto všetko videli, pre nás bol lepší „Museé Pass“.
 

„Museé Pass“
Ponúka možnosť navštíviť až 60 múzeí a zámkov. Výhodou je, že pred nijakým múzeom nečakáte v rade, môžete si vyjsť von na kávu, obed a vrátiť sa. A je to aj výrazne lacnejšie, než kupovať lístky jednotlivo. Lístky kúpite na tejto stránke, keď kliknete na „acheter“ (kúpiť), nákup sa, samozrejme, neuskutoční, ale rozbalia sa vám podrobnosti o atrakciách.
Takto si môžete už v pohodlí domova naplánovať každý deň svojho výletu.

AKO CESTOVAŤ DO PARÍŽA

Letenky som kupovala dosť dlho dopredu. Najlacnejšie letenky zoženiete cca 2 – 3 mesiace pred odletom. O tom, kedy sa dajú kúpiť najlacnejšie letenky si prečítajte v tomto článku.
Využila som akciovú ponuku leteckej spoločnosti Ryanair na stránke letenky.sk. Odletovým miestom bola Bratislava, šlo o priamy let na letisko Beauvais vzdialené cca 80 km severne od Paríža.
Celá kúpa letenky prebieha v slovenčine a dostanete aj návod na online check-in presne krok po kroku v slovenskom jazyku.

 

AKO SA DOSTAŤ Z LETISKA

Letisko prevádzkuje svoje autobusy za jednotnú cenu – na stránke letiska 17 €, ale priamo pri kúpe lístka v autobuse až 24 € na osobu. Žiadne zľavy. Dve hodiny cesty.

Iné možnosti dopravy:

Francúzsko má perfektne prepracovanú dopravu, vedela som, že musí existovať aj iná možnosť. Hľadala som dlho, až som nakoniec našla, ale na anglickej stránke – Paris by Train.

Zjednoduším to:

 • Letisko sa nachádza v Beauvais – Tille. 4 km odtiaľto je mestečko Beauvais – tu je stanica SNCF – národná vlaková spoločnosť.
 • Z Beauvais – Tille do Beauvais si vezmite taxík za cenu cca 17 € na stanicu, je to najrýchlejšie a zároveň pohodlné. Taxíky sú aj 8 miestne, ak sa dohodnete s niekým v lietadle, ušetríte. Keď vyjdete z letiskovej budovy, taxíky majú stanovisko smerom vľavo.
 • Na stanici v Beauvais sa zorientujete rýchlo, zakúpené lístky treba označiť v „composteri “ (v žltom turnikete pri východe alebo na nástupisku).

Vlaky sú pohodlné, čisté. Cesta trvala 1 hod. a 15 min. Vlak ide každú hodinu. Na stránke www.sncf.fr si vyberiete dátum, navolíte počet osôb, ich vek, a dostanete info – cestovný poriadok, výpočet ceny. Dostanete sa po všetky možné spoje a ceny.

Francúzi majú rôzne zľavy a kombinácie zliav, cesta nás vyšla 37,50 €. Cesta späť 49 €. Netuším prečo. (Cestovali sme 4 dospelí a dve deti vo veku 16 r. a 11 r.)

AKO CESTOVAŤ PO PARÍŽI

METRO

Vlak príde do Paríža na stanicu Gare du Nord. Je to obrovská stanica s niekoľkými úrovňami metra. Tu si rovno kúpite lístky na metro. V automate sa dajú kúpiť lístky po jednom – za cenu 1,70 € za kus alebo Carnet spolu 10 lístkov za cenu 13,70 €.

V automate sa dá platiť:

 • drobnými,
 • kartou,
 • bankovky neberie.

Pri vchode do metra, dole v podzemí pri schodoch nájdete informácie – okienko. Pri okienku sa dajú kúpiť aj zľavnené lístky (ale len Carnet teda 10 lístkov za cenu 6,85 € pre deti a študentov do 26 rokov. Carnet tarif réduit).

Platiť sa tu dá len platobnou kartou. Tu si vypýtajte „Kart d metro – alebo Plan des Lignes – mapu metra. Dajú vám ju zadarmo, veľkú aj malú vreckovú. Nevyhnutná vec pri cestovaní metrom.

Pozor: platobnú – bankovú kartu Francúzi volajú Carte bleu – modrá karta. Čo ma zmiatlo, pretože aj študenti majú modré karty, aj vlaky majú modré linky.

Pri cestovaní metrom treba vedieť a orientovať sa podľa: čísla linky (je ich myslím 14) a konečnej stanice. Takto nájdete svoje nástupište. Vlaky chodia veľmi často, každé dve až štyri minúty.

Vojdete do metra, lístok strčíte do turniketu naň určenému, na druhom konci vyjde, vezmete si ho. V niektorých staniciach budete musieť lístok použiť viackrát, netreba nový, platí hodinu a pol alebo kým nevyjdete z metra von. Môžete ísť metrom alebo RER, to je jedno.

Kuriozita: Jedna mladá slečna ma raz slušne požiadala, že sa veľmi ponáhľa, či môže prejsť so mnou. A ešte sa aj poďakovala.

Okrem metra má Paríž aj svoju železnicu – RER – platia lístky ako na metro.
 

VLASTNÉ AUTO

Na pohyb po Paríži si môžete prenajať aj vlastné auto. Vyberať môžete tu:

 

AUTOBUS, TROLEJBUS

Autobusom, trolejbusom a podobne sme sa nepokúšali cestovať. Metro stačilo na všetky výlety.

 

UBYTOVANIE V PARÍŽI

Mne sa zapáčilo bývať v Paríži ako Parížan. A preto sme si prenajali byt.

Navštívila som túto stránku a jednoducho ma to dostalo. Neplatíte osobe, ale organizácii, hostiteľ dostane financie až po vašom ubytovaní. Po uhradení vám príde potvrdenie, faktúra. Ak cestu zrušíte, financie vám vrátia.

V Paríži bolo 1500 ponúk. Bývali sme v byte typicky parížskom, malá kuchyňa spojená s obývačkou, jedna väčšia a jedna menšia spálňa. Domáci nebývali s nami. Dohodli sme sa kedy asi prídeme, čakali nás, privítali, dali nám kľúče, chvíľu sme sa porozprávali.

Rozličné typy ubytovania v Paríži nájdete aj priamo na portáli letenky.sk, kde si môžete navoliť svoje preferencie a následne si vybrať z ponúkaných možností. Komunikácia s operátorom prebieha v slovenskom jazyku.
 

JEDZTE AKO PARÍŽANIA

CENY V POTRAVINÁCH

 • Obchod s potravinami sme mali rovno oproti ubytovaniu – otvorený od 6.30 hod. do polnoci.
 • Boulangerie – patisserie – pekáreň – cukráreň hneď na rohu, čerstvé bagety až do 20.30 hod. Čerstvé, teplé, chrumkavé. Veľká bageta – stojí od 0,90 € do 1,00 €. Cena je daná štátom. Chlieb vychádzal celkom draho. V obchode s potravinami chlieb nenájdete.
 • Obchody s potravinami majú značku ako u nás napr. Jednota – MONOPRIX – na obchode Monop a Marché franprix. Tieto dva sú najčastejšie. Sú aj rôzne malé, súkromné, ale kvôli cenám sa tam neoplatí nakupovať. Monop mal lepšie ceny.
 • Ceny potravín sú nízke. Čím väčšie balenie kúpite, tým menej zaplatíte. Napr. 8 jogurtov Yoplait, 6 plechoviek piva, balenie 8 plátkov mega šunky vyšlo lacnejšie než u nás.
 • Maslo – pozor je solené – DEMI SEL a normálne – DOUX.
 • Čokolády, sladkosti, kakao, mlieko sú pomerne lacné.
 • Káva je trochu drahšia.
 • Camember – 1 kg za 5,50 €, kozí syr za 8,80 €, šunka za 11,00 €.
 • Kúpite všetko – aj čerstvé, vákuovo balené vysmažené rezne (1 kg za 12 € aj za 16 €), dusené mäso, cestoviny so špenátom a mäsom, grilované mäso...
 • Čerstvé mäso je drahé, obchod sme ani nevideli, len v sobotu predával pán v stánku na rohu ulice vákuovo balené mäso. Čerstvé je drahé, stojí aj 70 €/ kg.


CENY V REŠTAURÁCIÁCH

Reštaurácií v Paríži je veľmi veľa.

 • Káva v reštauráciách stojí okolo 2 – 2,50 €, je veľmi maličká a silná.
 • I veľká káva, i kapučíno stáli až 5,50 €.
 • Čapované pivo – 8, €/pinta, teda 0,5 l.
 • Veľká palacinka – 4,50 – 5,00 – 5,50 €, ako kde.
 • Fľaška Coly, Spritu a pod. 4,00 €.

Reštaurácie mávajú menu:

 •  „O beret basque“ – za 17 €, v cene je predjedlo – šalát, hlavné jedlo s prílohou, dezert alebo syr – 300 g, maslo, bageta, zelenina.
 • „Plat du jour“ – „jedlo dňa“ za 14 € – veľká porcia hlavného jedla – losos, dusené mäso so zemiakmi.

Na stôl vám automaticky donesú džbánik s vodou, poháre, košík s bagetou. A keď vypijete, donesú ďalší džbánik. A za to neplatíte.

Prepitné 15 % je zarátané v cene.

Hladom v Paríži určite neumriete. yes

S hľadaním reštaurácie si netreba robiť starosti, ceny sú dosť podobné.


Obedy sú vždy lacnejšie ako večere. To isté je večer drahšie. Brasseries sú večer plné. Parížania a návštevníci tohto mesta posedávajú, popíjajú a debatujú.

Moje odporúčania:

 • Tip na super jedlo: Croque monsieur – zapečený veľký krajec chleba s čímsi chutným vo vnútri a hrubou vrstvou syra navrchu. K tomu šalát.
 • Croque norvegien s údeným lososom, za 9,90 € v reštaurácii Chapelle v uličke medzi Notre Dame a Saint Chapelle bol taký dobrý, že sa mi o ňom sníva doteraz, a taký, veľký, že sa z neho najedol aj môj muž.
 • Reštauráciu si vyberajte podľa toho, ako sa k vám správajú čašníci.
 • Palec dole pre reštauráciu pri metre Valenne – medzi Rodinovým múzeom a Invalidovňou.
 • Dobre bolo aj v talianskej reštaurácii pri Centre G. Pompidou. Jedlo pre štyroch, víno, káva, cca 52 €.
 • Dobrá reštaurácia – jedáleň je aj priamo v Louvri.

 

SUVENÍRY

Suveníry sú kapitola sama o sebe. Sú všade, je ich veľa, veľa, veľmi veľa. Ako povedala dcéra: „Ja by som tu chcela byť, až dovtedy, kým by som si nekúpila úplne všetko“.

Môj tip: Pod Sacré coeur sú polovičné ceny, mám to overené. A majú tam to isté ako pod Eiffelovkou či pri Notre Dame. V stánku vedľa kolotoča nám za nákup 50 € prihodili do vrecka za hrsť eifeloviek.

 

PARÍŽSKE ATRAKCIE

 • Pri Sacré coeur je krásny, nostalgický kolotoč, na ktorom sme sa povozili.
  Ak pôjdete uličkou dole, je na nej veľa obchodíkov a aj čokoládovňa. Nádherná vôňa, ručne robená čokoláda. A drahá. Ale ako by to bolo, ak by ste obišli Chocolaterie?
   
 • V múzeách robia kontrolu batožiny pri vstupoch. Ak máte opasok, stačí ukázať, vybrať z vrecka mobil, fotoaparát. Fotiť sa môže, ale bez blesku.
  Existujú výnimky. Fotiť sa nesmeli Monetove lekná v Orangerie. A v Orsay vôbec.
   
 • Odporúčam aj výlet loďou. Bateaux – Mouches – popri Seine je niekoľko nástupíšť. Výlet trvá 2 hodiny, stojí 14 €/osoba, s obedom 50 – 60 €, podľa ponuky. Hoci ponuka prevyšuje návštevnosť, ceny sú pevne dané.

 

NA ČO SI DAŤ POZOR NA LETISKÁCH

Batožina

Pri lete spoločnosťou Ryanair si treba dať pozor na maximálne povolené limity váhy a rozmerov príručnej batožiny. Viac si prečítajte v tejto infografike.

Na ceste z Paríža musel každý vložiť kufor do železnej klietky, v ktorej sa zmerali požadované rozmery.

Môj tip: otočte kufor hore kolieskami, ľahšie sa tam zmestí. Syn mal malú plátennú tašku, veľmi mierne naplnenú, i tak ju musel natlačiť až dole na dno toho koša. Videli sme Poliaka, ktorý kufor obil, doslova ho trieskal o čo sa dalo, aby z neho odstránil všetky vyčnievajúce plastové prvky. Rúčku, kolieska, spevnené rohy.
V Bratislave príručný kufor nemerali, ale nespoliehajte sa to. Buď sa teda zbaľte do správnej veľkosti kufra alebo si zaplaťte batožinu do podpalubia.

 

Jedlo na palube

Na palubu lietadla si môžete vziať vlastné jedlo na cestu, napr. kekse, sendviče. A môžete ho aj v lietadle jesť. Skúsili sme si kúpiť na palube nejaký sendvič a kávu, veľmi nám to nechutilo, ale to je individuálne, ja osobne nemám rada zalievanú kávu.

 

Letisková kontrola

Pri osobnej kontrole je potrebné vyložiť všetko na tácku, najmä vo Francúzsku. Topánky, opasok, všetko z vreciek, bundu, šatku. Šperky nebolo treba.

Môj tip: Dajte si všetko, čo je kovové alebo má len časť kovovú, zvlášť do vrecka a vysypte to na tácku. Ušetríte si čas.
Syn mal v taške hrubú knihu s kovaným okrajom. Urobili dôkladnú prehliadku jeho špinavého oblečenia pri hľadaní tej čudnej veci. no

Verím, že som vám svojimi tipmi pomohla a uľahčila návštevu romantického mesta Paríž.

Autor: Denisa Martišková

 

AKTUÁLNE AKCIOVÉ LETENKY DO PARÍŽA


Špeciálna ponuka

Kam Odkiaľ Cesta Spoločnosť Konečná cena s taxami
Paríž Krakov [obojsmerná letenka] Ryanair 40,-  Výber dátumov
Paríž Debrecín [obojsmerná letenka] Wizz Air 44,-  Výber dátumov
Paríž Viedeň [jednosmerná letenka] Lauda 44,-  Výber dátumov
Paríž Budapešť [obojsmerná letenka] Ryanair 48,-  Výber dátumov
Paríž Budapešť [obojsmerná letenka] Wizz Air 55,-  Výber dátumov
Paríž Varšava [jednosmerná letenka] Ryanair 57,-  Výber dátumov
Paríž Budapešť [obojsmerná letenka] Easyjet Airline 64,-  Výber dátumov
Paríž Bratislava [jednosmerná letenka] Ryanair 66,-  Výber dátumov
Paríž Wroclaw [jednosmerná letenka] Ryanair 67,-  Výber dátumov
Ceny sú konečné, zahŕňajú letenku, taxy a poplatok za vystavenie.

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent